Categories Dla firm

Czy warto sprawdzać kontrahenta biznesowego?

W obecnych czasach współpracujemy nie tylko z lokalnymi kontrahentami, ale także mamy do czynienia z osobami z całego kraju, a nawet z zagranicy. Dlatego sprawdzenie kontrahenta przed rozpoczęciem współpracy jest obowiązkiem każdego biznesmena. Musimy samodzielnie chronić się przez nieuczciwymi przedsiębiorcami, którymi na rynku przedsiębiorczości niestety nie brakuje. Jeżeli nie wiesz jak sprawdzić kontrahenta, koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem.

Odpowiednia weryfikacja każdego przedsiębiorcy

Niezależnie od tego czy będziemy współpracować z przedsiębiorcą z Polski czy z innego państwa, każdego kontrahenta należy odpowiednio sprawdzić. W tym celu powinniśmy zajrzeć do publicznych rejestrów, które są ogólnie dostępne w sieci, a tam na podstawie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz Krajowego Rejestru Sądowego, możemy sprawdzić status każdego kontrahenta.

Także w sytuacji kiedy nie wiemy jak sprawdzić kontrahenta zagranicznego, z pomocą przychodzi nam Internet i rejestry publiczne. Tutaj sprawa czasami wygląda nieco trudniej, ale zawsze możemy wpisać nazwę firmy w wyszukiwarkę, w której musi być jakiś ślad, jeżeli nasz kontrahent jest poważny i coś znaczy w gospodarce.

Współpraca z Unią Europejską

Dzięki temu, że Polska również jest w Unii Europejskiej, możemy bez większych problemów współpracować z biznesmenami z całej Unii Europejskiej. Z jednej strony są to dla przedsiębiorców nieopisane korzyści, z drugiej zawsze trzeba się ubezpieczyć i każdego kontrahenta odpowiednio sprawdzić. Jeżeli zastanawiasz się jak sprawdzić kontrahenta unijnego, koniecznie zajrzyj do systemu VIES, specjalnej wyszukiwarki która gromadzi wszystkich przedsiębiorców Unii Europejskiej.

About The Author