Categories Budowa i remont

Jak dopasować instalację fotowoltaiczną do własnych potrzeb?

Fotowoltaika, dzięki której światło słoneczne może być przetwarzane w prąd stały, cieszy się rosnącą popularnością już nie tylko na zachodzie Europy, ale również w Polsce. Budzi powszechne zainteresowanie, a wiedza na jej temat jest na tyle duża, że pytania o jej opłacalność pojawiają się coraz rzadziej. Potencjalni nabywcy zastanawiają się przede wszystkim nad tym, czy panel fotowoltaiczny 500W jest zawsze tak samo wydajny. Interesują ich też różnice, z jakimi mamy do czynienia analizując poszczególne ogniwa.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Baterie fotowoltaiczne składają się z pojedynczych paneli. Każda dyskusja na temat kosztów instalacji fotowoltaicznej zaczyna się więc od pytania o to, jaki ich rodzaj znajduje się w centrum naszego zainteresowania. Najczęściej w centrum uwagi znajduje się panel fotowoltaiczny monokrystaliczny. Nie jest to rozwiązanie tanie, trudno jednak go nie docenić mając na uwadze charakterystyczną dla niego dużą wydajność.

Oczywiście, można zaopatrzyć się także w polikrystaliczny panel fotowoltaiczny. Tego rodzaju panele słoneczne są tańsze, a wiele osób inwestujących w fotowoltaikę musi szukać oszczędności. Niestety, niższa cena oznacza w tym przypadku także niższą wydajność.

Instalacja paneli – najważniejsze kwestie

Jeśli fotowoltaika ma nam służyć przez lata, wymaga przyszłościowej analizy tego, jakie jest nasze zapotrzebowanie na energię. Za kilka lub kilkanaście lat możemy przecież użytkować dom bardziej intensywnie. Mogą pojawić się w nim również osoby ze zwiększonymi potrzebami.

Pamiętajmy także o tym, że choć to wybór paneli wydaje się mieć kluczowe znaczenie, one same nie zdadzą się na wiele bez dobrego falownika. Czasem warto więc zapłacić nieco więcej po to tylko, aby móc skorzystać z fachowego doradztwa.

About The Author