Wynajem samochodów osobowych a VAT – to zagadnienie budzi spore zainteresowanie osób, które prowadzą własną działalność i chcą odliczyć koszty jej prowadzenia od podatku VAT. Czy odliczenie VAT-u za wynajem krótkoterminowy samochodu jest w ogóle możliwy? Kto odliczy 50, a kto 100%? Sprawdźmy!
Wynajem samochodu osobowego a VAT, kto może odliczyć 100% a kto 50%?
Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą często na jej potrzeby wynajmują auto osobowe. Zdarza się to w sytuacji, w której np. samochód przedsiębiorcy uległ awarii lub uszkodzeniu, a pojazd jest potrzebny do wykonywania pracy. Czasowy – krótko lub długoterminowy wynajem samochodów może być realizowany przez firmy specjalizujące się w takich usługach i co za tym idzie – można wziąć za taką usługę fakturę i odliczyć ją od podatku.
W takim wypadku pojawia się kolejny temat, który budzi wątpliwość i spekulacje — faktura za wynajem samochodu osobowego a VAT – czy można ją odliczyć w całości? Prawo podatkowe przewiduje dwie możliwości. Sama faktura za najem pojazdu osobowego, jak najbardziej uprawnia do wykonania takiego odliczenia, jednak w jakim dokładnie zakresie?
Prawo do odliczenia 100% kosztów przysługuje osobom, które:
- Zgłosiły samochód do US (weź druk VAT-26)
- Wykorzystują wynajmowany pojazd wyłącznie do potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej
- Prowadzą ewidencję przebiegu pojazdów
- Posiadają regulamin użytkowania aut służbowych
Jeżeli wynajmowany samochód wykorzystujesz również w celach prywatnych, lub nie wiedziałeś, że należy go zgłosić do Urzędu Skarbowego na stosownym formularzu, odliczenie VAT w wysokości 100% nie będzie możliwe. W takiej sytuacji możesz odliczyć jedynie połowę kosztów. Odliczyć od VAT możesz również faktury związane nie tylko z najmem samochodów, ale też za jego użytkowanie (opłaty za paliwo, koszty serwisowe, opłaty za myjnie itp.).
Najem samochodu a VAT – przepisy
Przepisy podatkowe regulują również maksymalną wysokość kosztów, jakie można odliczyć od podatku. Jeśli chcesz poznać ich szczegółowe zapisy, odsyłamy Cię do art. 23. 1. pkt. 47a ustawy o PIT. Według tego wartość samochodu osobowego na potrzeby firmy nie powinna przekroczyć 150 000 złotych. Jeżeli wykorzystujesz auto również do celów prywatnych, czyli po zakończonej pracy np. wyruszasz na zakupy do marketu lub wyruszasz na weekend poza miastem – od wartości pojazdu netto musisz odjąć jeszcze 50% VAT-u.
Jak widzisz, odliczenie podatku VAT za najem samochodu osobowego jak najbardziej jest możliwy i co więcej, można odliczyć go nawet w całości! Znaczenie dla odliczenia ma również to, czy decydujesz się na wynajem długoterminowy samochodu, czy na wynajem krótkoterminowy samochodu. Pamiętaj, że każda wypożyczalnia samochodów ma obowiązek wystawienia Ci faktury VAT, którą będziesz mógł wykorzystać do celów księgowych. Jeżeli nadal masz wątpliwości związane z zagadnieniem wynajem samochodu osobowego a VAT – skorzystaj z profesjonalnych usług księgowych.