Categories Dom i ogród

Podstawowe materiały, z których wykonuje się wanny

Wanna to jeden podstawowych elementów wyposażenia każdej łazienki. I chociaż coraz więcej osób wybiera praktyczne i szybkie prysznice, to jednak wciąż nie brakuje osób, dla których to właśnie wanna w łazience to podstawa. I trudno się temu dziwić, gdyż to właśnie ona umożliwia nie tylko wykąpanie się, ale także zrelaksowanie się w gorącej i pachnącej pianie. Dlatego też wanny łazienkowe wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. A dodatkową zaletą jest fakt, iż mogą być wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu każdy dopasuje ją do swoich indywidualnych potrzeb. Jakie materiały wykorzystuje się do produkcji wanien?

Wanny akrylowe

Wanna akrylowa cieszy się bardzo dużą popularnością. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż taka wanna jest nie tylko odporna na uszkodzenia, rdzę czy zacieki, ale też charakteryzuje się doskonałą izolacją termiczną i akustyczną (woda w takiej wannie pozostaje długo ciepła, a akryl tłumi dźwięki związane z jej użytkowaniem). Dodatkowa wanna łazienkowa wykonana z akrylu jest ciepła, gładka i przyjemna w dotyku. Wanny akrylowe są dostępne w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach.

Wanny żeliwne emaliowane

Innym rodzajem wanny łazienkowej jest wanna żeliwna emaliowana. Jej niezwykle ważną zaletą jest bardzo duża trwałość – taka wanna może być w użyciu przez długie dziesięciolecia. Wanny wykonane z tego materiału są łatwe do utrzymania w czystości, odporne na uszkodzenia i ognioodporne. Dodatkowo długo utrzymują temperaturę wody. Ich mankamentem jest jednak duża waga.

Wanny stalowe emaliowane

Wanny stalowe emaliowane charakteryzują się wysoką odpornością na zarysowania, uderzenia i działanie środków chemicznych. Natomiast ich wada to zimno i szybka utrata temperatury wody. Jednak można temu zapobiec poprzez zamontowanie izolacji termicznej.

Nieco droższą wersją wanny łazienkowej jest wanna marmurowa. Jest nie tylko odporna na uszkodzenia, dźwiękoszczelna oraz długo utrzymuje ciepło, ale przede wszystkim doskonale się prezentuje. Która z nich jest najlepsza? Każda ma swoje plusy i minusy, a wybór konkretnej z nich to już kwestia bardzo indywidualna.

About The Author