Rodzaje preparatów ochrony roślin

Rodzaje preparatów ochrony roślin

Nawet najlepszy ogrodnik zmaga się czasami z różnorodnymi szkodnikami atakującymi jego plony. Jeżeli problem staje się naprawdę duży, to zazwyczaj niezbędne są środki ochrony roślin, które umożliwiają skuteczną i efektywną walkę z tym problemem. Jednak decydując się na tak radykalne kroki trzeba pamiętać o tym, iż są to środki silne i często szkodliwe. Dlatego też trzeba posiadać na ich temat przynajmniej podstawową wiedzę, aby stosować je zgodnie z przeznaczeniem.

Preparaty na chwasty i szkodniki

Niezwykle istotne jest to, aby wiedzieć, jakie są podstawowe opryski na chwasty i szkodniki oraz w jaki sposób je stosować. Oto podstawowy podział środków ochrony roślin.

Herbicydy to środki ochrony, które są wykorzystywane przede wszystkim do zwalczania niechcianych i często szkodliwych roślin – na przykład chwastów lub roślin inwazyjnych. Herbicydy mogą być stosowane samodzielnie lub jako uzupełnienie mechanicznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zoocydy to środki służące do zwalczania szkodników zwierzęcych. Wśród nich najpopularniejsze są insektycydy (środki na owady), akarycydy (na roztocza), nematocydy (na nicienie), moluskocydy i limacydy (na ślimaki). W tej grupie środków ochrony roślin znajdują się też antrakty (pułapki wabiące szkodniki) oraz repelenty (środki odstraszające szkodniki).

Co zrobić, gdy roślinę dotknie choroba?

Fungicydy to środki służące do zwalczania różnorodnych chorób dotykających rośliny. Zdecydowana większość z nich jest wywoływana przez grzyby – i właśnie w takich przypadkach są one najbardziej skuteczne.

Pozostałe środki ochrony roślin to regulatory wzrostu roślin (których zadaniem jest stymulowanie lub hamowanie różnorodnych procesów u roślin) oraz synergetyki (środki wzmacniające działanie innych preparatów). Każdy z nich ma inne działanie i powinien być stosowany ściśle według przeznaczenia.