Categories Usługi

Rolnictwo przyjazne środowisku naturalnemu

Gospodarstwa rolne można prowadzić w bardzo różny sposób. Ostatnio trendem staje się podejście holistyczne czyli całościowo, a przede wszystkim naturalnie. Z podejściem holistycznym do prowadzenia gospodarstwa rolnego nierozerwalnie wiąże się biologizacja.

Wyjaśnienie pojęcia biologizacji

Biologizacja to innowacyjny sposób uprawy. Polega on na zmniejszeniu ilości nawozów i sztucznych i chemicznych oprysków. W zamian następuje zwiększenie wykorzystanie nawozów organicznych, w tym obornika. Biologizacja duży nacisk kładzie także na stosowanie międzyplonów i poplonów. Ważne jest także to, że w gospodarstwach, które zdecydowały się na biologizację, ingerencja w strukturę gleby jest minimalna.

Efektem biologizacji jest więc między innymi regeneracja gleby. W efekcie uprawy są mniej narażone na działanie suszy bądź ulewnych deszczy. Regeneracja gleby przynosi wiele korzyści nie tylko producentom rolnym, ale także konsumentom. Żywność jest bowiem zdrowsza i smaczniejsza. Zwiększa się żyzność gleby. W biologizacji większą żyzność gleby osiąga się naturalnymi metodami.

Dlaczego warto postawić na rolnictwo biologizacyjne?

Regeneracja gleby to sposób na zwiększenie plonów. Istotne jest także to, że uzyskane plony są bardzo dobrej jakości. Warto wiedzieć, że intensywne rolnictwo bardzo niekorzystnie wpływa na środowisko przyrodnicze. Ochrona środowiska to jeszcze jeden powód, dla którego warto prowadzić gospodarstwo rolne zgodnie z biologizacją. Gospodarstwa rolne, dla których ważna jest  ochrona środowiska działają w interesie nas wszystkich.

About The Author