Wypożyczenie samochodu jest jednym z lepszych sposobów na użytkowanie nowego auta bez konieczności przechodzenia przez żmudne procesy badania zdolności kredytowej i obciążania się wysoko oprocentowanym kredytem. Jednak, aby wynająć samochód, trzeba również przedstawić kilka niezbędnych dokumentów i podpisać stosowną umowę. Czy wiesz, jak wypożyczyć samochód? Na jakie formalności musisz się nastawić chcąc wykorzystać wynajem krótkoterminowy samochodu?
Jak wypożyczyć samochód?
Wiele osób zdecydowanie bardziej ceni sobie możliwość niewiążącego wynajmu krótkookresowego lub długoterminowego. W każdym wypadku najemca nie obliguje się do spłaty oprocentowanych rat i nie obciąża swojej zdolności kredytowej leasingiem. Zamiast rat kredytu płaci opłatę abonamentową, ale nie inwestuje własnych środków w szybko tracący na wartości samochód. Najlepszym sposobem na to, jak tanio wypożyczyć samochód jest skorzystanie z oferty dobrej wypożyczalni. Pamiętaj również, że wybór najtańszej oferty nie zawsze się opłaca. Czasami względnie niska rata abonamentowa jest związana z wysokimi opłatami za przekroczony limit kilometrów, brakiem usług serwisowych itp.
Jak wypożyczyć samochód w Polsce? Formalności
W Polsce do podpisania umowy na wynajem samochodu naprawdę nie trzeba wielu formalności. Aby cieszyć się możliwościami użytkowania nowoczesnego auta, bez konieczności inwestowania niemałych środków w jego zakup, wystarczy zdecydować się na wynajem. Do podpisania umowy niezbędne będą:
- Odpowiedni wiek kierowcy (w Polsce to ukończone 21 lat).
- Prawo jazdy – dokument uprawniający do poruszania się samochodem.
- Dowód osobisty – jako potwierdzenie tożsamości osoby wynajmującej.
- Karta kredytowa – podczas wypożyczenia samochodu kwota za abonament może (ale nie musi) zostać zablokowana na karcie kredytowej. Blokada środków może również obejmować kaucję za najem. Wynajem samochodu bez karty kredytowej również jest możliwy.
- Opcjonalnie – kaucja
Czasami możliwe jest również wypożyczenia samochodu bez konieczności składania depozytu (chociaż jest to naprawdę rzadkością). Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że depozyt, kaucja lub blokada środków na karcie kredytowej są rodzajem zabezpieczenia interesów wypożyczalni. Jeśli możliwy okaże się najem auta bez kaucji, musisz liczyć się z tym, że opłaty abonamentowe będą znacznie wyższe. Pamiętaj, że zakres formalności, jakich możesz spodziewać się podczas ubiegania się o samochód na abonament może różnić się w zależności od indywidualnej polityki stosowanej przez wybraną wypożyczalnię.
Skoro już wstępnie wiesz, jak wypożyczyć samochód, przed podjęciem decyzji, sprawdź koniecznie indywidualne warunki, jakie stawia przed najemcami wypożyczalnia samochodów. Oferty współczesnych form są bardzo elastyczne. Możesz zdecydować się na wynajem krótkoterminowy samochodu, a jeśli wiesz, że będzie potrzebny Ci na dłużej – wybrać wynajem długoterminowy samochodu, który może trwać nawet 2 lata i więcej!